Як допомогти собі у постковідний період – ЦСПР. Києво-Святошинський центр соціально-психологічної реабілітації населення
Діяльність,  ЦСПР-інформ

Як допомогти собі у постковідний період

Останнім часом збільшилася кількість звернень тих, хто вже поборов коронавірусну хворобу COVID-19, але все ще відчуває труднощі з поверненням до звичного життя. Такий постковідний стан часом буває навіть важчим, аніж сама хвороба – наголошує сімейний лікар, ветеран війни Дмитро Білоконський, який кожного дня рятує хворих на COVID.
Хвороба та перебування в стаціонарі – це неабиякий стрес, який часом провокує занепокоєння, тривожність, страх, депресивні стани. Можуть виникнути тривожні думки, занепокоєння щодо свого подальшого життя та здоров’я. Цілком природнім є роздратування через свою нездатність виконувати щоденні завдання так, як ви це звикли робити до хвороби. Тому керування стресом та відчуттям тривоги є важливою частиною загального одужання. Пропонуємо декілька простих порад, які допоможуть вам якнайшвидше відчути себе здоровим.

 • Піклуйтесь про свої базові потреби. Добре висипайтеся. Під час хвороби  ви, скоріш за все, погано спали. Стрес також негативно впливає на сон. Перевірте, чи навколо вас немає подразників, які можуть вас турбувати – наприклад, занадто багато світла чи шуму. Зменште уживання кофеїну та алкоголю. Ваш раціон повинен бути корисним та різноманітним.
 • Будьте фізично активними. Це допомагає знизити рівень стресу та знижує ймовірність депресії. Але збільшуйте фізичну активність поступово, маленькими кроками.
 • Підтримуйте соціальні зв’язки. Це є важливою складовою вашого психічного здоров’я. Розмова з іншими людьми допоможе знизити рівень стресу та знайти шляхи розв’язання тих проблем, які виникають в процесі вашого одужання. Якщо ви живете усамітнено, підтримуйте зв’язок із друзями та рідними телефоном або через інтернет.
 • Займайтесь приємною діяльністю, що не викликає втоми. Це можуть бути фільми, розважальні та пізнавальні шоу, музика, читання – все, що вас розраджує і розслабляє.
 • Практикуйте дихальні вправи. Навіть просте повільне ритмічне дихання може вас заспокоїти й подарувати відчуття відпочинку.

Люди, які важко перехворіли, перебували на штучній вентиляції легень, можуть зіткнутися з проблемами концентрації уваги, запам’ятовування та чіткого мислення. Такі складнощі іноді минаються за декілька тижнів або місяців, але в деяких випадках тривають довше.
При виникненні проблем із роботою мозку:

 • Збільште фізичну активність. Попри слабкість, задишку чи втому, поступово вводьте легкі фізичні вправи в повсякденне життя. Почати можна з оздоровчих вправ та вправ на зміцнення м’язів.
 • Регулярно займайтесь «гімнастикою для мозку». Це можуть бути нові захоплення, загадки, ребуси та кросворди, будь-які ігри зі словами та цифрами, вправи на розвиток пам’яті та навичок швидкого читання. Почніть із тих вправ, які є для вас цілком доступними, і поступово підвищуйте складність.
 • Допомагайте собі не забувати важливі речі. Для цього застосовуйте списки, нотатки, нагадування на телефоні.

Все, що ми робимо, в тому числі миття, одягання, приготування їжі, а також робота та дозвілля забирають енергію. Після важкої хвороби рівень енергії може бути нижче, ніж раніше, а деякі звичні завдання можуть потребувати більше зусиль. При цьому можуть допомогти наступні стратегії:

 • Ставте реальні цілі відповідно до самопочуття. Скоригуйте власні очікування щодо об’єму того, що ви здатні зробити за день. При сильній втомі, задишці або слабкості великим досягненням буде навіть, якщо ви просто встанете з ліжка, помиєтеся та одягнетеся.
 • Зберігайте енергію. За можливості, виконуйте завдання сидячи, наприклад, коли приймаєте душ, одягаєтеся або готуєте їжу. Не ставте перед собою завдань, для виконання яких потрібно стояти, нахилятися, високо тягнутися або сидіти навпочіпки протягом тривалого часу.
 • Не поспішайте. Відпочивайте від важких для вас справ, виконуючи між ними якісь простенькі завдання. Виділіть час на повний відпочинок протягом дня.
 • Приймайте допомогу інших. Вам спочатку може бути важко доглядати за дітьми, ходити по крамницях, готувати їжу або керувати автомобілем.
 • Не переобтяжуйте себе. Повільно повертайтеся до навантажень, які ви мали до хвороби. Не беріть на себе виконання всіх повсякденних справ, доки не відчуєте, що готові. За потреби, домовтесь із роботодавцем про виконання простішої роботи та поступове повернення до повного об’єму своїх робочих обов’язків.

Щоденні маленькі перемоги над собою обов’язково повернуть вас до звичного життя. Для цього важливо докласти певних зусиль і вірити, що все неодмінно налагодиться.

Матеріал підготували:

сімейний лікар, ветеран – Дмитро БІЛОКОНСЬКИЙ та психолог Оксана СЛЄПОВА

image_pdfimage_print