2 лютого 2017 року в приміщенні Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ» відбулася прес-конференція з представниками Міністерства закордонних справ Німеччини Андресом Отто, Флоріаном Кюхлером (Спілка Робітничих Самаритян Німеччини) та представниками Самаритянських організацій в Україні. На зустрічі були висвітлені основні здобутки за проектом «Заходи щодо надання найнеобхіднішої допомоги внутрішньо переміщеним та постраждалим внаслідок конфлікту особам в Україні».
Від Києво-Святошинського центру соціально-психологічної реабілітації населення на прес-конференції була присутня переселенка з окупованого Донецька, психолог Надія Величко. Вона з великою цікавістю дізналась про створення першої організації Самаритян у далекому 1888 році, коли ніхто не дбав про робітників і вони самі об’єдналися задля вирішення спільних проблем. За 129 років Спілка Робітничих Самаритян стала потужною профспілковою організацією, розширила з часом сферу своїй діяльності та стала міжнародною.
У Німеччині громадські організації мають багато можливостей і не обкладаються податками, якщо їх діяльність є соціально корисною. Тому Спілка має 170 закладів для людей похилого віку, 220 мобільних служб догляду, а 500 тисяч людей щороку отримують безкоштовні послуги (невідкладна допомога, перевезення хворих тощо). В інших країнах (Грузія, Греція, Нігерія тощо) відкриваються нові філії Спілки Самаритян. В Україні в листопаді 2016 року теж відкрилася філія. Мета української філії Самаритян – підтримка переселенців за рахунок коштів Міністерства закордонних справ Німеччини. Переселенці добре знають організації Самаритян, бо ще з 2014 року в Україні працювали проміжні проекти допомоги постраждалим внаслідок воєнних дій, інвалідам, а також організація відпочинку дітей.
У цьому проекті працюють тільки волонтери з числа переселенців: працюють вантажниками, складають у пакети товари, рахують, тощо.
За 2016 рік було розповсюджено більш ніж 100 тисяч продовольчих наборів в 10 регіонах України для вразливих категорій переселенців: інвалідів, багатодітних, пенсіонерів тощо. 10 відсотків допомоги передається місцевим мешканцям – теж з числа інвалідів та інших вразливих верств населення.
На прес-конференції представники Спілки Самаритян України з різних регіонів розповіли про виконані проекти, про нові суспільні потреби та нові виклики, що потребують уваги. Зокрема, буде вивчатися законодавча можливість створення соціальних підприємств на кшталт тих, що працюють в інших країнах.
Довідка:
Cпілка Самаритян – могутня членська організація, що охоплює більшість європейських держав. Самаритянські організації діють в Німеччині, Австрії, Польщі, Словенії, Боснії, Румунії, Сербії, Литві, Латвії, Грузії.
У квітні 1993 року подібна недержавна організація з’явилася і в Києві з ініціативи Спілки Робітничих Самаритян Мюнхена (місто-побратим столиці України).