Місяць: Вересень 2017 - ЦСПР. Києво-Святошинський центр соціально-психологічної реабілітації населення Місяць: Вересень 2017 - ЦСПР. Києво-Святошинський центр соціально-психологічної реабілітації населення

Як не стати жертвою домашнього насильника? Розпізнати його якомога раніше!

Марія КИРИЛЕНКО, Києво-Святошинський ЦСПР

Як не стати жертвою домашнього насильника? Якщо коротко – розпізнати його якомога раніше! У нашій попередній статті ми запропонували читачам короткий огляд видів домашнього насилля (психологічне, економічне, фізичне і сексуальне). Вкрай важливо також знати ті риси характеру, які провокують насилля. Але найважливіше – зуміти вчасно розпізнати людину, що схильна до сімейної тиранії. Кожен із нас, знаючи про характерні риси домашнього насильника, може вчасно застерегти і навіть уберегти від шлюбу з сімейним тираном свою подругу, доньку чи онуку… Далі – російською 




У ЦСПР розпочав роботу клуб учасників АТО “Переможець”

«Переможець» – це клуб учасників АТО, що діє на засадах групи самодопомоги при Києво-Святошинському центрі соціально-психологічної реабілітації населення (ЦСПР). Клуб «Переможець» не планує набувати офіційного статусу, реєструватися як громадська організація, перетворюватися на політичну партію тощо.

Місія клубу: Допомогти один одному відчути себе реальними переможцями – спільними зусиллями перемогти будь-які життєві негаразди, безробіття, песимізм, бідність, самотність, шкідливі звички…

Слоган: «Добробут своїми руками».

Мета: Взаємна підтримка, взаємодопомога у вирішенні проблем, сприяння соціальній адаптації демобілізованих учасників АТО.

Принципи діяльності:

  1. Рівноправність членів.
  2. Позитивне налаштування.
  3. Незалежність.
  4. Аполітичність.
  5. Орієнтація на власні сили.
  6. Взаємодопомога.
  7. Тверезість.
  8. Нерозголошення особистої інформації.

Керівництво клубом: Всі члени клубу рівні між собою. З часом постійні члени клубу виберуть технічне керівництво, яке вирішуватиме виключно організаційні питання. Від ЦСПР з організаційних питань допомагає психолог Ольга Доманіна, з інформаційних – фахівець із зв’язків з громадськістю та пресою Марія Кириленко.

Час і місце проведення засідань: щовівторка, в ЦСПР, о 19.00, у конференц-залі (1-й поверх), якщо додатково не оголошено інше.

Спосіб зв’язку: мобільний телефон, Фейсбук.

Інформаційні ресурси: Фейсбук (офіційна сторінка,  групи), сайт ЦСПР.

Формат засідань: дружнє чаювання, спільне обговорення.

Зв’язок з ЦСПР: Клуб працює в ЦСПР в статусі групи самодопомоги. ЦСПР надає клубу приміщення, технічний супровід, інформує з актуальних питань. Організує консультації юриста, психологів, фізичних реаблітологів (масаж, тренажери).




Порвати з сімейним тираном

Марія КИРИЛЕНКО, Києво-Святошинський ЦСПР

Ми вже писали про види домашнього насилля, а також про те, як розпізнати домашнього насильника.  А зараз ми поговоримо про те,  як зважитися на відчайдушний, але єдино можливий крок – розірвати хворобливі болісні стосунки. Найважче – зізнатися самій собі, що ти піддаєшся насиллю, що це не може продовжуватися далі і що потрібно щось міняти. І немає значення, що це за насилля – психологічне, фізичне, сексуальне, економічне… Ти більше не жертва, ти не хочеш це терпіти й не будеш. Далі – російською 




Сімейний портрет: фотосесія “Український стиль”

16 вересня 2017 року відбулася друга фотосесія за проектом «Сімейний портрет», який реалізується силами ГО «Центр розвитку громад» спільно з Києво-Святошинським центром соціально-психологічної реабілітації населення (ЦСПР) за фінансової підтримки Британської ради та Боярської міської ради. Керівник проекту – Ангеліна Лахтадир, координатор – Ольга Красота, фотограф – Мар’яна Зав’ялова.

Ця фотосесія має назву “Український стиль”: було створено 5 фотозон в українському етностилі на території Києво-Святошинського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді. І знову погода подарувала учасникам проекту лагідний теплий день. З сім’ями працювали спеціалісти ЦСПР Ольга Красота, Ганна Яценко, Ольга Доманіна, Ольга Гоголь, Оксана Коннорова, Наталія Жанталай. Цього разу участь у заході взяли біля 30 дорослих і дітей із сімей учасників АТО. Спокійна позитивна атмосфера сприяла знайомству та спілкуванню між родинами. Ніхто нікуди не поспішав, можна було випити чаю чи кави, а дітям – ще й погратися на свіжому повітрі, відвідати зоокуточок та подивитися на тваринок. Спеціалісти ЦСПР налаштовували членів родини на фотозйомку, допомагали обрати фотозону. І діти, й дорослі були щирими і розкутими. Приємно вразило, як зворушливо мужні учасники бойових дій докладали всіх зусиль, щоб портрети вийшли вдалими. Ось деякі з відгуків:

  • «Реалізуючи цей проект, ви робите добру й важливу справу».
  • «Ми вже давно хотіли зробити сімейне фото, але ніяк не могли знайти на це час. А тут така чудова можливість! Дякуємо, що даруєте хвилини радості».
  • «Нам дуже сподобалось. Для нас це унікальний досвід».
  • «Хотілося б мати спільне красиве фото в сім’ї. Це дуже важливо для всіх нас».
  • «Ми б залюбки взяли участь у всіх фотосесіях».

ГО «Центр розвитку громад» висловлює щиру подяку Києво-Святошинському центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді за гостинність, сприяння в реалізації проекту, надання реквізиту для зйомок. А за надані національні костюми – народному хору ветеранів «Надія» (керівник – Анатолій Пузир, Боярський будинок культури) та народному фольклорному ансамблю «Горлиця» (керівник – Любов Рачинська, Тарасівський будинок культури).
На фото – координатор проекту «Сімейне фото» Ольга Красота (ви пам’ятаєте, що фотографії сімей учасників АТО ми виставляти не можемо).




Співзалежність: до уваги дружин алкоголіків і не тільки…

Алкоголізм – це страшна хвороба. І якщо не серед своїх близьких, то в найближчому оточенні ми обов’язково знайдемо когось, хто потерпає від цієї недуги. З віком ми можемо скласти свій власний трагічний перелік скалічених доль, зруйнованих сімей, загублених життів… Сьогодні ми поговоримо про те, що рідні алкоголіків також хворі. Вони страждають на співзалежність (інакше – співузалежненість, ко-алкоголізм). Дослідження показують, що один алкоголік може спровокувати стан співзалежності до 10 осіб із свого найближчого оточення. Але найбільше страждають дружини алкоголіків…

Жінка, у якої чоловік хворий на алкоголізм, глибоко нещасна. Ця біда позбавляє її спокою, сімейного щастя, матеріального благополуччя, калічить її психіку. Така жінка переживає постійне нервове напруження, її переслідує почуття сорому, провини, відчаю…
Часом жінка змиряється із станом речей заради дітей, які продовжують любити батька і не завжди розуміють відчай матері. А іноді – живе лише мрією вирватися з кола обставин, які примушують її все це терпіти… Постійна напруга шукає свого виходу, все частіше жінка зривається і влаштовує скандали, які нічого не змінюють на краще. А яку наругу терплять її почуття! Адже це справжня трагедія – спостерігати поступове падіння і деградацію чоловіка, зносити від нього образи і знущання. Жінку роздирають протиріччя, вона емоційно нестабільна: її почуття коливаються від співчуття до роздратування, від надії до відчаю, від кохання до ненависті…
Іноді любляча жінка, щоб втримати чоловіка при сім’ї, починає з ним випивати. Це жахливий шлях – адже алкоголізм у жінок розвивається набагато швидше…

Але навіть якщо жінка алкоголіка взагалі не вживає спиртного, вона теж хвора. Психологи розцінюють близьких тих, хто п’є, як співузалежнених від алкоголю, а на подальших стадіях – як хворих на коалкоголізм. І перший крок до психічного здоров’я – це усвідомити свою хворобу.

Співзалежність – це хворобливий, на рівні манії, болісний патологічний стан, що характеризується сильною емоційною, соціальною та навіть фізичною залежністю від іншої людини. Найчастіше термін вживається стосовно родичів і близьких алкоголіків, наркоманів та людей з будь-якими іншими залежностями… Співзалежна людина не намагається позбутися негативного впливу партнеру, не робить реальних результативних спроб змінити ситуацію на краще (іноді підсвідомо).
Як показують дослідження, лише 24% дружин розуміють, що алкоголізм чоловіка напряму пов’язаний з її ставленням до ситуації і що вона може допомогти чоловікові, лише кардинально змінивши свою поведінку.
Що ж робити? Насамперед важливо визнати факт своєї хвороби.

Ви співзалежні від алкоголіка, якщо:

  • непокоєтесь з приводу кількості спиртного, що він вживає;
  • маєте фінансові проблеми, пов’язані з його пияцтвом;
  • хвилюєтесь через його пізні повернення додому;
  • відчуваєте сором через те, що він п’є, приховуєте його хворобу від оточуючих;
  • почуваєте себе винною – з різних причин: вам здається, що він п’є через вас, що ви не вмієте його врятувати, що вчасно його не покинули, не убезпечили дітей…
  • допомагаєте йому долати негаразди, пов’язані з пияцтвом;
  • переконані, що в пиятиках винен не він, а друзі, колеги, родичі… чи, приміром, обставини, важке життя, характер роботи…
  • часом думаєте про самогубство;
  • вдаєтесь до погроз розлученням;
  • завжди намагаєтесь визначити факт вживання алкоголю та оцінюєте міру сп’яніння;
  • шукаєте заховане спиртне;
  • переконані, що він самотужки може покинути пити, якщо справді цього захоче;
  • уникаєте дратівливих моментів у спілкуванні;
  • відмовляєтесь від домашніх свят або запрошень у гості;
  • почуваєте себе нещасною, переконані, що саме алкоголізм близької людини зіпсував вам життя;
  • обмежуєте спілкування з друзями та колегами;
  • зриваєте злість на комусь іншому, хоча насправді роздратовані через його поведінку;
  • переконані, що оточуючі не розуміють всю міру ваших страждань через життя з алкоголіком.

Поради співзалежним

  • Не дозволяйте ілюзіям, що чоловік стане пити менше або й зовсім покине, впливати на ваше життя. Алкоголізм – це хвороба, за якої насамперед порушується самоконтроль. Сподівайтесь на краще, але вибудовуйте своє життя з розрахунку, що живете з алкоголіком.
  • Не намагайтесь самотужки долати проблеми, пов’язані з пиятикою вашого чоловіка. Шукайте лікувальні центри, фахівців, подруг по нещастю, групи підтримки.
  • Усвідомте, що лікуватись вам доведеться одночасно: чоловікові – від алкоголізму, а вам – від співзалежності. Якщо ви кардинально не зміните свою поведінку, він ніколи не одужає.
  • Не приховуйте від оточуючих пияцтво чоловіка. Спокійно всім пояснюйте, що він у вас хворий на алкоголізм. Поводьте себе так само, якби ваш чоловік був хворий на будь-яку іншу недугу.
  • Навіть не допускайте думки, що це ви винні в тому, що ваш чоловік п’є (це одне з улюблених виправдань питущого). Не намагайтесь знайти витоки його схильності до спиртного. Запам’ятайте, що причина не в сімейних негараздах, не в проблемах на роботі, не в поганій компанії, а в хворобливому потягу вашого чоловіка до алкоголю.
  • Проаналізуйте своє життя. Продумайте та запишіть всі “за” та “проти” щодо вашого спільного проживання з алкоголіком. І який би варіант ви не обрали – покинути алкоголіка чи продовжувати з ним жити – це ваше рішення. Тому спокійно сприймайте усі негаразди, з ним пов’язані: ви більше не жертва, а людина, що зробила свідомий вибір.
  • Не лякайте чоловіка розлученням – навряд чи він повірить. Якщо життя поряд з алкоголіком стало нестерпним, або ви маєте надію, що цим ви його зупините, ставте питання руба: “Або я, або пляшка”. Але лише за умови, що ви дійсно готові до розриву. Якщо чоловік в черговий раз пообіцяє покинути пити, тримайте зібрані речі напоготові, щоб піти за першого ж зриву.
  • Змініть своє ставлення до чоловіка. “Відпустіть” його, перекладіть на нього відповідальність за його власну долю. Дайте йому можливість самому відповідати за свої вчинки. Спостерігайте за ним спокійно, ніби за сторонньою людиною (приміром, сусідом).
  • Не намагайтесь його контролювати, штучно утримувати від пиятики, сварити. Ніколи не прибирайте за ним, якщо він щось накоїв у стані сп’яніння. Нехай наступного дня він побачить наслідки своєї поведінки. Не платіть його борги, не прикривайте перед начальством, колегами, друзями, сусідами. “Вийдіть з гри”, залиште його наодинці зі своєю хворобою.
  • Уникайте сварок, особливо якщо маєте дітей: їх психіку більше руйнує ваша болісна реакція, аніж поведінка батька.
  • Не стримуйте штучно момент, коли настане криза. Дайте чоловікові можливість “відштовхнутися від дна”. Криза – це поворотний момент, коли він або загине, або врятується. Саме в кризовий момент хворий може свідомо піти на лікування або просто кинути пити.
  • Ваше завдання – не загинути разом із чоловіком. Врятувати потопаючого можна лише за умови, що ви самі дістанетесь берега.
  • Проаналізуйте ваше власне життя. Відверто зізнайтесь собі, у чому ви стали залежні від алкоголізму вашого чоловіка, від чого відмовились. Продумайте, що ви могли б змінити на краще. Крок за кроком відвойовуйте своє право на нормальне життя. Ходіть без чоловіка в гості, бувайте десь разом із дітьми, слідкуйте за собою. Шукайте подруг та знайомих, з якими ви б могли відволікатися від важких домашніх вражень. Дозвольте собі радіти життю.
  • Якщо ви матеріально залежні від чоловіка, шукайте шляхів виходу з такої ситуації.
  • Продумайте, як ви будете жити, коли ваш чоловік кине пити. Чим буде наповнене ваше життя? Чи не відчуєте ви порожнечу, чи не бракуватиме вам адреналіну і яскравих (хоч і не занадто приємних) відчуттів? Найбільша загроза – це коли алкоголік реально кидає пити, а інші члени сім’ї підсвідомо цьому опираються.
  • Будьте готові до довгострокової роботи з психологом.
  • Шукайте групи взаємодопомоги для родичів алкоголіків, які називаються Ал-Анон і відомі по всьому світі аналогічно до груп АА (Анонімні Алкоголіки). Ці групи довели свою ефективність упродовж багатьох десятиліть. Члени Ал-Анон виходять у своїй діяльності тези, що алкоголізм – це сімейна хвороба, а зміна ставлення до алкоголіка може сприяти одужанню. Сором, відчай і страх, який постійно відчувають співузалежнені люди, може бути подоланий, якщо його «вивести назовні», висловити у колі людей, які тебе зрозуміють.

Деякі поради можуть здатися, на перший погляд, неприйнятними, навіть жорстокими, але вони народилися як результат багаторічної роботи фахівців та груп взаємодопомоги. Це вже доведено: допомогти алкоголіку можна лише визнавши свою співзалежність і кардинально змінивши поведінку. Одужати можна лише разом.

Марія КИРИЛЕНКО

 




У Боярці успішно реалізується проект «Сімейний портрет»

Надзвичайно душевний і зворушливий проект «Сімейний портрет» реалізується силами громадської організації «Центр розвитку громад» за сприяння Києво-Святошинського ЦСПР. Проект передбачає створення 30 сімейних фото родин учасників АТО. Але не шукайте цих професійних фотопортретів у наших публікаціях. Власники світлин самі згодом вирішать, чи викладати їх на загал. Ми лише глянемо зі сторони на локацію, де створювалися фотошедеври… Самі небеса допомагають громадським активістам: сонячна тепла погода сприяє тому, щоб фотографії робилися на природі, де і діти можуть побігати, і дорослі порадіти останнім погожим дням.

9 вересня відбулася перша фотосесія: неймовірна позитивна енергетика, чудова погода, мальовничі краєвиди, спілкування, розповіді, знайомства…  Ця фотосесія отримала назву “Енергія простору”.

Додаткова інформація: Проект «Сімейний портрет: фотографії родин учасників АТО» переміг у конкурсі проектів, що проводився представниками Британської ради в Україні спільно з ГО «Відкритий університет Майдану». Реалізація проекту відбувається за спільного фінансування Британської ради та Боярської міської ради. Виконавець проекту – ГО «Центр розвитку громад» (голова правління – Ольга Доманіна)Керівник проекту – Ангеліна Лахтадир. Координатор проекту – Ольга Красота. Фотограф – Мар’яна Зав’ялова.
Проект допомагає учасникам АТО адаптуватися до мирного життя, знайти душевні сили пережити стрес, поліпшити емоційний стан, сформувати дружні стосунки з побратимами та їхніми родинами… А кожному члену родини процес створення сімейного фото допомагає по-новому глянути на себе, свою сім’ю, навколишній світ; відкрити нові грані власної особистості…