Перспективи розвитку громадського сектору в місті Боярка – ЦСПР. Києво-Святошинський центр соціально-психологічної реабілітації населення

Перспективи розвитку громадського сектору в місті Боярка

14 квітня 2016 року в Києво-Святошинському ЦСПР відбулася конференція боярських громадських організацій “Перспективи розвитку громадського сектору в місті Боярка”. Ця подія знаменувала початок реалізації Програми підтримки громадських ініціатив на 2016 рік Боярської міської ради. Конференція була проведена силами ГО «Центр розвитку громад» (голова правління – Ангеліна Лахтадир). На конференції були присутні боярські активісти та представники наступних громадських організацій: «Центр розвитку громад», «Контактер», «Учасники АТО Києво-Святошинського району», «ВелоБоярка», «Боярський простір», «Барс», «Клуб виборців», «Народна рада Боярки», «Нове покоління молоді», «Боярське мистецьке братство», БТК «Іскра», «YMCA Боярка», «Рада волонтерів». Були також представлені Боярська міська рада, Києво-Святошинський центр соціально-психологічної реабілітації населення, Центр допомоги учасникам АТО, Боярська дитяча школа мистецтв, тов.Кедлайнер, «Максимум Нет», «Боярка-інформ», «Свято без клопотів».
З привітальним словом виступила голова правління ГО «Центр розвитку громад» Ангеліна Лахтадир. Міський голова Боярки Олександр Зарубін розповів про цікаві перспективи, які відкриються в контексті проектної діяльності за умови створення Фонду розвитку громади. За словами Олександра Олександровича, подібна інституція є вкрай необхідною для забезпечення прозорості в сфері надання фінансової допомоги рідному місту підприємцями Боярки.
Заступник голови правління ГО «Центр розвитку громад», координатор проектів Марія Кириленко розповіла про конкурс соціальних проектів та ярмарок ідей, що відбудуться найближчим часом.

Розклад заходів в рамках конкурсу соціальних проектів-2016
20 квітня – практичний семінар з написання проектів.
10 травня – останній день прийому конкурсних пропозицій.
11 травня – перший тур конкурсу (конкурсна комісія перевірить проектні пропозиції на відповідність конкурсним вимогам).
21 травня, 10.00 – другий тур з публічним захистом проектів.
21 травня, 12.00 – ярмарок ідей за участю підприємців.
25 вересня – завершення реалізації проектів-переможців.
1 жовтня – урочистий публічний звіт про реалізацію проектів.
Таким чином, долучитися до проектної діяльності зможуть як потужні громадські організації з зареєстрованими рахунками (проекти по 10-20 тис.грн.), так і новостворені організації, ініціативні групи та окремі активісти (міні-проекти по 3-5 тис.грн.). Марія Іванівна розповіла про багаторічний досвід ГО «Центр розвитку громад» у проектній діяльності (з 2006 року – 28 проектів), організації конкурсів соціальних проектів (2012р., 2015 рр.) та ярмарки ідей (2013 р.) – загалом було розглянуто 34 проекти.
Учасники конференції обговорили також проблеми міжсекторальної співпраці в системі «громада – влада – бізнес». Приклади системної співпраці з місцевою владою навели представники ГО «Центр розвитку громад» (доповідач Ангеліна Лахтадир) та ГО «ВелоБоярка» (доповідач – Дмитро Жигінас).
Було також розглянуто питання різних механізмів залучення коштів на розвиток міста (фонд громади, фонд розвитку міста, бюджет участі тощо). Зокрема, шляхом мозкового штурму було розглянуто очікування від подібного фонду, перестороги та шляхи запобігання можливим негативним моментам у його діяльності.

Очікування:

 1. Фінансування великих та помітних соціальних проектів.
 2. Фінансування невеликих проектів з благоустрою за умови участі в них жителів міста.
 3. Створення призового мистецького фонду: закупівля подарунків та призів з числа творів місцевих митців.
  Проведення міжшкільних олімпіад, спортивних змагань тощо.
 4. Просування е-демократії в місті (в тому числі створення курсів комп’ютерної грамотності для людей похилого віку, вулична трансляція сесій тощо).
 5. Підтримка організаційної спроможності ГО.
 6. Розробка та популяризація бренду міста.

Перестороги:

 1. Кулуарна розробка Положення про діяльність Фонду.
 2. Відсутність довіри громади до керівництва Фондом, підозри в розкраданні чи нецільовому використанні коштів.
 3. Відсутність системності в діяльності Фонду, спрямування коштів переважно на нагальні проблеми, а не на проекти з довгостроковим ефектом.
 4. Проблеми з фінансовою наповнюваністю Фонду: небажання/неготовність підприємців співпрацювати з Фондом, байдужість до діяльності Фонду пересічних боярчан.
 5. Перекладання на Фонд функцій, які має забезпечувати місцева влада за рахунок бюджету.

Механізми  запобігання негативним моментам:

 1. Публічне обговорення Положення Фонду, залучення експертів та представників громади до його доопрацювання.
 2. Відпрацювання механізму формування наглядової ради, яка користувалася б довірою громади і гарантувала чесне та прозоре використання коштів Фонду.
 3. Публічне обговорення кандидатур керівників та працівників Фонду, узгодження цих кандидатур з громадою.
 4. Публічне інформування про діяльність Фонду, забезпечення прозорості та доступності інформації про використання коштів.
 5. Проведення бізнес-форуму з метою залучення підприємців Боярки до наповнення фонду.
 6. Проведення інформаційної кампанії серед жителів міста з популяризації Фонду.
image_pdfimage_print